Εσπερινό Γενικό Λύκειο Δράμας

ΣΚΟΠΟΣ ΚΑΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ

Σκοπός & Λειτουργία του Εσπερινού Γενικού Λυκείου

Το Εσπερινό Γενικό Λύκειο Δράμας λειτουργεί από το 2005, παρέχοντας την ευκαιρία στους ανθρώπους της πόλης μας που διέκοψαν τις λυκειακές τους σπουδές ή αδυνατούν να παρακολουθήσουν το πρωινό λύκειο να αποκτήσουν το απολυτήριο του Γενικού Λυκείου. Το σχολείο λειτουργεί κάθε μέρα, από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 7 το απόγευμα έως τις 10:35 το βράδυ στις εγκαταστάσεις του 2ου Γυμνασίου Δράμας (παλαιό Θηλέων). Η φοίτηση στο Εσπερινό Λύκειο είναι τετραετής και με την ολοκλήρωσή της οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις και να διεκδικήσουν μαζί με τους μαθητές των άλλων εσπερινών λυκείων ποσοστό 1% των θέσεων στα Πανεπιστημιακά και τα Ανώτατα Τεχνολογικά Ιδρύματα της χώρας.

Η Α΄ τάξη του ημερήσιου Γενικού Λυκείου αντιστοιχεί στις Α΄ και Β΄ τάξεις του Εσπερινου Γενικού Λυκείου.

Η Β΄ τάξη του ημερήσιου Γενικού Λυκείου αντιστοιχεί στη Γ΄ τάξη του Εσπερινού Γενικού Λυκείου και

Η Γ΄ τάξη του ημερήσιου Γενικού Λυκείου αντιστοιχεί στη Δ΄ τάξη του Εσπερινού Γενικού Λυκείου.

Συνδεθείτε για να μπορέσετε να συνθέσετε και να ανεβάσετε τα δικά σας άρθρα..